Beneficjent: RYSZARD BEDNARSKI „SPEC-KOP” ROBOTY ZIEMNE SPECJALISTYCZNE Nowa Biała 38A, 09-411 Stara Biała, Powiat płocki

Informuje o realizacji projektu  Nr  FEMA.01.03 – IP.01-02R3/24

Projekt pn: „Wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych i innowacji, w tym z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań TIK w przedsiębiorstwie „SPEC-KOP” ROBOTY ZIEMNE SPECJALISTYCZNE” realizowany jest w ramach programu Funduszy Europejskich dla Mazowsza 2021-2027, Priorytet I: Fundusze Europejskie dla bardziej konkurencyjnego i inteligentnego Mazowsza, Działanie 1.3.: Innowacyjność i konkurencyjność MŚP, Typ projektów Wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych i innowacji, w tym z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań TIK.

Cel projektu: Celem głównym projektu jest wprowadzenie na rynek nowych oraz ulepszonych usług będących efektem wdrożenia wyników prac B+R.

Usługa ulepszona: Utwardzenie terenu poprzez zastosowanie płyt betonowych pozbawionych uchwytów na obiektach o charakterze tymczasowym.

Ulepszona, innowacyjna usługa polega na dalszym wykorzystywaniu płyt pozbawionych uchwytów poprzez zastosowanie do ich montażu i demontażu oraz załadunku i rozładunku specjalistycznych hydraulicznych chwytaków. Tego typu chwytaki są zwykle używane do sortowania odpadów.

Ponadto ważnym aspektem innowacyjności jest brak zaangażowania pracowników fizycznych (w tym wykwalifikowanych hakowych). Zarówno proces załadunku/rozładunku jak i montażu i demontażu będzie wykonywała maszyna (koparka lub obrotowa ładowarka teleskopowa) z podpiętym chwytakiem. Będzie to proces kontrolowany tylko przez operatorów maszyn.

Kolejnym aspektem innowacyjności jest zdecydowane przyspieszenie procesu zarówno załadunku/rozładunku jak i montażu/demontażu. Zapinanie płyt przez hakowych oraz sam dokładny montaż płyt jak i odpinanie haków jest stosunkowo długi. Przewiduje się, iż czas ten zostanie skrócony trzykrotnie.

Usługa nowa: Układanie materiałów budowlano-montażowych oraz innych średnio gabarytowych wyrobów ogólnoprzemysłowych przy użyciu obrotowej ładowarki teleskopowej o dużym zasięgu z zastosowaniem hydraulicznego chwytaka.

Dzięki zamocowaniu wyposażonego chwytaka na obrotowej ładowarce teleskopowej przedsiębiorstwo będzie w stanie zaoferować nową, innowacyjną usługę. Zaciskane hydraulicznie szczęki/ściany chwytaka obejmą układany materiał i użycie uchwytów jest zbyteczne. Jest to niewątpliwie nowość, szczególnie istotna w przypadku wyrobów które nie mają w ogóle uchwytów. Ale także w materiałach które mogą mieć uchwyty zamawiający może z nich zrezygnować i dzięki temu zaoszczędzić na wydatkach.

Planowane zastosowanie obrotowej ładowarki teleskopowej o udźwigu 7 ton gwarantuje iż będą mogły być układane nawet ciężkie wyroby. W odległości 15 metrów od osi maszyny będzie można układać materiały o wadze 1,5 tony a na 10 metrach aż 5 ton. Zastosowanie ładowarki teleskopowej z chwytakiem wyeliminuje wszystkie problemy gdyż materiały będą podawane nie od góry (jak robi się to liną dźwigu) lecz od dołu na sztywnym teleskopowym wysięgniku.

Aspekt związany z lokalizacją to także fakt iż usługę będzie można świadczyć w miejscach niebezpiecznych dla przebywania ludzi (zakres pracy ładowarki nawet do 27 metrów).

Poza chwytakiem do ładowarki teleskopowej można podpiąć m.in. platformę do transportu pracowników. Jest to idealne rozwiązanie dla np. montażu słupów niskiego i średniego napięcia. Za pomocą chwytaka słup będzie precyzyjnie wstawiany w przewidziane miejsce a następnie elektrycy mogą być podniesieni w platformie aby podpiąć przewody na górze słupa. Obecnie do takiej pracy wymagane są 2 maszyny: dźwig do wstawienia słupa i zwyżka do podnoszenia pracowników.

Poza ww. zaletami należy także podkreślić precyzję z jaką można będzie układać materiały. Przyszli klienci decydując się na tą usługę będą w stanie ograniczyć swoje koszty zatrudnienia pracowników (potrzeba zdecydowanie mniej osób do realizacji tego samego zakresu prac) a także przyspieszyć proces montażu całego zadania.

Okres realizacji projektu: od 02.09.2024 r. do 31.12.2025 r.
Całkowita wartość projektu  wynosi: 7 953 968,43 PLN.
Wydatki kwalifikowalne: 6 466 641,00 PLN
Dofinansowanie: 3 881 484,60 PLN
Wkład UE: 3 881 484,60 PLN

Materiały dodatkowe

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia na temat projektu unijnego.
Zapisz się do newslettera.

Social Media: